Jacek Gierczak

326306_312400798794570_1499833560_o

W 1980 roku ukończył Studium Aktorskie przy Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. Od 1977 roku pracował w teatrach dramatycznych: Teatrze Polskim w Bygdoszczy, Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, Teatrze Dramatycznym w Koszalinie, Teatrze Polskim w Szczecinie oraz Teatrze Osterwy w Lublinie. Z Teatrem Miniatura związany od 1995 roku.

Zagrał ponad 100 ról, z których do najważniejszych należą: Ksiądz Lwowicz w „Dziadach” w reż. M. Prusa (Teatr Wybrzeże), Jerry w „Opowiadaniu o ZOO” E. Albee’go w reż. J. Gierczaka (nagroda aktorska na szczecińskim Festiwalu Małych Form 1984), Młody Kelner w „Stara kobieta wysiaduje” w reż. Z. Chrzanowskiego (nagroda aktorska na toruńskim XXVII Festiwalu Teatrów Polski Północnej 1985), Ludwik XIV w „Molierze” w reż. Bogusława Lindy, Paweł Gulaczkin w „Mandacie” w reż. A. Rozhina (nagroda Wojewody Lubelskiego 1993).

Wyreżyserował ponad 10 spektakli, w tym. prapremierę „Brudnych rąk” J. Sartre’a, prapremierę „Żyj, Danielu” W. Zawistowskiego oraz „Pchłę Szachrajkę” J. Brzechwy w Teatrze Miniatura. Napisał kilkadziesiąt piosenek autorskich.
Brał udział w kilkudziesięciu słuchowiskach radiowych i kilkuset reklamach. Zagrał epizody w kilku filmach m.in. Leszka Wosiewicza („Kornblumenblau” oraz „Cynga”), czy Grzegorza Królikiewicza („Przypadek Pekosińskiego”) oraz Lisa w „Polowaniu na lisa” S. Mrożka i Schweizerkasa w „Matce Courage” B. Brechta w Teatrze Telewizji.

Ulubiona książka z dzieciństwa
„Kapitan Blood” Rafaela Sabatiniego

Dotychczasowa ulubiona rola w Miniaturze
Bulbo w „Pierścieniu i róży” w reż. A. F. Rozhina

Zainteresowania: fotografia

Za: Teatr Miniatura