Ignacy Jan Wiśniewski

15780816_10155057875582590_363251446365091173_n

Urodził się w Gdańsku. W latach 1992 – 2004 uczęszczał do Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku, w klasie fortepianu mgr Mariusza Trzebniaka. Był wielokrotnie nagradzany na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach fortepianowych.

Studiował w Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku, w klasie prof. Katarzyny Popowej-Zydroń.

W 2005 roku założył wraz ze studentami Akademii Muzycznej w Gdańsku trio fortepianowe Fahrenheit Trio. Grając z zespołem zdobył I miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Kameralnej – Olesnica 2005, III miejsce na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Johannesa Brahmsa w Gdańsku w 2006, a w sierpniu 2008 Nagrodę Specjalną na Międzynarodowym Konkursie im. Johannesa Brahmsa w Pörtschach w Austrii.

W 2007 roku dwukrotnie został stypendystą Akademii Muzycznej w Villecroze we Francji, gdzie studiował w klasie kameralistyki prof. Emmanuela Axa oraz w klasie fortepianu solowego prof. Dominiqu’a Merlet.

W latach 2007-2008 studiował w Akademii Muzycznej w Hanoverze (Hochschule für Musik und Theater in Hannover) współpracując z prof. Beatrice Berthold, prof. Christopherem Oakdenem, prof. Zwi Menikerem, prof. Mattim Raekallio.

Podczas studiów koncertował zarówno solo, z Fahrenheit Trio jak i z orkiestrą w Anglii, Austrii, Francji, Kanadzie, Niemczech, Polsce i USA.

Ignacy Wiśniewski jest absolwentem klasy fortepianu jazzowego prof. Włodzimierza Nahornego.

Współpracował z wieloma wybitnymi muzykami jazzowymi m.in. ś.p. Emilem Kowalskim i Piotrem Lemańczykiem. Jest Współzałożycielem „Almost Jazz Group”, z którym w 2012 roku wydał płytę „Almost Jazz Group & Accordina”.

Jest współzałożycielem grupy HI&SIIG, z którą tworzy przedstawienia teatralne i projekty muzyki współczesnej. Współtworzy polsko –włoski projekt fortepianowy muzyki współczesnej.

Współpracuje z Teatrem Wybrzeże, Gdanskim Archipelagiem Kultury, Teatrem BOTO. Z Karolina Piechotą współtworzy projekt „Lady VIVI”. Jest kompozytorem muzyki do przedstawień teatralnych i filmów.

Z Michałem Jacaszkiem wykonuje koncertowo projekt „Glimmer”, z którym wystąpił na międzynarodowych festiwalach w Anglii, Belgii, Francji, Kanadzie, Niemczech, Polsce, Szwecji, Rosji i USA.

Ignacy Wiśniewski  prowadzi klasę fortepianu w prywatnej szkole muzyki rozrywkowej Musicollective.

Jest wykładowca Akademii Muzycznej w Gdańsku gdzie prowadzi klasę fortepianu jazzowego oraz korepetycje z wokalistami musicalowymi.