Sylwia Góra Weber Teatr Wybrzeże

sylwiaweber

Aktorka teatralna i filmowa, ur.13.12.1975 r. w Andrychowie. Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Leona Schillera w Krakowie wydz. Zamiejscowy we Wrocławiu, wydz. aktorski. Jeszcze będąc na trzecim roku, zagrała w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu rolę Wiery w przedstawieniu „Polowanie na kaczki“ w reż. Zbigniewa Lesienia. Później były role dyplomowe, Przechery w przedstawieniu „Żywot Józefa“ w reż. Krzesisławy Dubiel. Przedstawienie to zdobyło w 1999r. Główną Nagrodę- Najlepszego Spektaklu na XVII Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. Rolę Eugenii zagrała w przedstawieniu „Tango“ w reż. Jerzego Schejbala. Edukowała się również w Państwowym Pomaturalnym Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy w Opolu, wydz.teatr. Tam zagrała w przedstawieniu dyplomowym „Pokojówki“ w reż. Barbary Barcz- Berdak, rolę Claire. Swoją drogę zawodową zaczynała w Teatrze Wierszalin w Supraślu. Zrobiła tam jedną ze swoich ważniejszych ról, była to rola Wilgefortis w przedstawieniu „Ofiara Wilgefortis“ reż. Piotr Tomaszuk. Przedstawienie to zostało w 2000 r. Wyróżnione na 6 Ogólnapolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej w Warszawie. Zagrała Ofelię w spektaklu „Hamlet“ w reż. Stanisława Świdera w Tarnowskim Teatrze. Pracowała m.in. W Teatrze Współczesnym we Wrocławiu, w Teatrze Pieśń Kozła we Wrocławiu, w Tarnowskim Teatrze im. Ludwika Solskiego Występowała również w Teatrze Nowym w Słupsku, grając Sonię w „Zbrodnii i Karze“ w reż. Edwarda Żentary. W 2004 zamieszkała w Sopocie i mieszka tam do dziś. Współpracuje zTeatrem na Plaży w Sopocie. Pokazała tam monodram własnej produkcji „Sybilla-pieśń nieustająca“ w reż. Adama Jarka. Monodram ten zdobył w 2005 r. Wyróżnienie Specjalne na Festiwalu Windowisko w Gdańsku. Pracowała nad rolą Oliwii z „Wieczoru Trzech Króli“ w reż. Gabryjela Gawina. W Teatrze na Plaży zrobiła monodram „Umiłowania“ w reż. Ewy Ignaczak. Przedstawienie to w 2009 r. zdobyło Nagrodę dla Najlepszego Aktora z Dolnego Śląska na OFTJA-ch we Wrocławiu. Krytyk teatralny Łukasz Rudziński na portalu trojmiasto.pl zaliczył przedstawienie „Umiłowania“ do Najlepszego Spektaklu Offowego w Trójmieście 2009 r. Jako Norma Jean wystepuje w spktaklu „Ja\ Marilyn“ w reż. Ewy Ignaczak. Nawiązała współpracę z reżyserem Adamem Nalepą. Z nim i z Grzegorzem Sierzputowskim oraz ze swoim mężem, Tomaszem Weberem, założyli Fundację Artystyczną BOTO. W ramach działań fundacji zagrała w „ Zielonym Mężczyźnie“ w reżyserii Adama Nalepy, spektaklu „Całoczerwone” i „Nord_Ost” również w reżyserii Adama Nalepy.

Obecnie wchodzi w skład zespołu aktorskiego Teatru Wybrzeże. Można zobaczyć ją w spektaklach: „Czarownice z Salem”, „Faza delta”, „Martwych duszach”, „Intymnych lękach”, „Broniewskim”.

Realizacje telewizyjne- „FAMA“ reż. Wojciech Kościelniak; „Wielkie rzeczy-Telewizor“ reż. Krzysztof Krauze, epizod- Dziewczyna; „Józef Piłsudski“ reż. J Trzos- Rastawiecki, epizod- Urzędniczka.Realizacje filmowe- „Zgrzyt\Clash“ reż. Anna Cywińska, rola Luiz.

W 2014 roku otrzymała nagrodę Sopocka Muza.

Od 2012 roku bierze udział w koncertach „Śpiewający aktorzy” na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże.

Strona aktorki

Strona na Facebooku