Katarzyna Hołysz

IMG_9408j kopiakopiajjkk

 

Jest absolwentką Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, a także Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu w klasie śpiewu Prof. Krystyny Pakulskiej. Jest laureatką wielu konkursów wokalnych, jak również Międzynarodowych Przesłuchań Wokalnych Kammeroper Schloss Rheinsberg 2000 oraz 2001. Na stałe współpracuje z wieloma filharmoniami i orkiestrami w kraju i za granicą, na czele z Filharmonią Narodową w Warszawie.

Miała zaszczyt współpracować z wieloma wybitnymi dyrygentami, jak:Tadeusz Kozłowski, Andriy Yurkevich, Antoni Wit, Jose Maria Florencio Junior, Tadeusz Wojciechowski, Jerzy Maksymiuk, Wojciech Rajski, Grzegorz Nowak, Eraldo Salmieri, Andrzej Straszyński, Tadeusz Strugała, Niksa Bareza, Rolf Reuter, Łukasz Borowicz. Szczególnym wydarzeniem był występ artystki w partii Madame w operze Francisa Poulenca „Głos człowieczy” („La voix humaine”) we własnym, autorskim
przekładzie na język polski, wystawionej w kompozytorskiej wersji z fortepianem w 2003 r. w Poznaniu, po raz pierwszy i jak dotąd jedyny w Polsce. W listopadzie i grudniu 2010 artystka wystąpiła w tytułowej partii „Fidelia” L.van Beethovena w pionierskiej impresaryjnej produkcji Elżbiety Pendereckiej i Stowarzyszenia im. Ludwika van Ludwiga Beethovena oraz Orkiestry Akademii Beethovenowskiej.

Współpracuje z teatrami w Polsce i Niemczech, wykonując na ich scenach głównie pierwszoplanowe partie ze światowego repertuaru operowego:,Venus – „Tannhaeuser” -R. Wagner , Octavian „Der Rosenkavalier” R.Strauss, Neala -”Paria”- St.Moniuszko, Leonora – „Fidelio”- L.van Beethoven, Agathe – „Der Freischuetz” – C.M von Weber, Księżna – „Rusałka” – A.Dvorak, Ariadne- „Ariadne auf Naxos”- R.Strauss, Halka -”Halka” – St.Moniuszko, Hrabina-”Wesele Figara”-W.A.Mozart, Lady Makbet – „Makbet”- G.Verdi, Salome – „Salome”- R.Strauss, Kundry – „Parsifal”-R.Wagner, Adalgisa – „Norma” -V.Bellini, Idamantes – „Idomeneo” W.A.Mozart, G.Puccini – „Tosca”, Desdemona – „Otello”- G.Verdi, Benigna – „Czarna Maska” – K.Penderecki (marzec 2016)

Często zapraszana jest do nagrań płytowych ( w dorobku posiada 8 płyt CD ) zarówno z repertuarem pieśniowym, muzyki dawnej i muzyki sakralnej, jak również największych dzieł operowych. Była stypendystką: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok akademicki 2000/2001, a także Bayreuther Festspiele 2001. Za swoje kreacje wokalne otrzymała nagrody: w styczniu 2003 Medal Młodej Sztuki za debiut sceniczny i kreację wokalną (partia Adalgisy w operze Norma V.Belliniego w Teatrze Wielkim w Poznaniu), w czerwcu 2009 Złotą Maskę za najlepszą kreację wokalną sezonu 2008/2009 (partia Agaty w operze Wolny Strzelec C.M. von Webera w Teatrze Wielkim w Łodzi), w marcu 2010 nominację do nagrody Splendor Gedanensis za „wybitną kreację w operze ‚Ariadne auf Naxos’ R.Straussa” w Operze Bałtyckiej w Gdańsku, w luty2011 nagrodę krytyków i melomanów Trójmiasta Storm Roku 2010 za role Halki i Lady Makbet kreowane w Operze Bałtyckiej, w maju 2012 Teatralną Nagrodę Muzyczną im.Jana Kiepury dla Najlepszej Śpiewaczki sezonu 2011/2012.