Zespół Poghanky powstał na początku 2010 roku. Inspiracją do powstania zespołu była fascynacja starodawnymi obrzędami związanymi z kulturą ludową oraz wywodząca się z nich magiczna forma tak zwanego „śpiewu białego”. Zwana również śpiewokrzykiem specyficzna technika wokalna wykorzystywana była dawniej m. in. w Polsce, Ukrainie jako część spontanicznej formy ekspresji kobiet w muzyce. Celem zespołu jest kultywowanie opowieści jakie niosą ze sobą te pieśni niosących w sobie prostą, ludową mądrość i duchowość, która dziś zaskakuje swoją ponadczasowością.
Ideą zespołu jest również stworzenie w Trójmieście środowiska ludzi skupionych wokół tradycyjnych pieśni starosłowiańskich oraz chęć zainteresowania tym tematem współczesnej publiczności.
Opiekę artystyczną nad zespołem roztacza charyzmatyczny JACEK OZIMEK – nauczyciel i badacz technik głosowych, opartych o archaiczne i tradycyjne techniki wykonawcze. Prowadził wiele warsztatów mistrzowskich: tradycyjny śpiew Słowian i Polska Pieśń Archaiczna. Uczestnik kursów mistrzowskich w konserwatoriach Rosji i Ukrainy. Praktykę wokalną odbył w niemieckiej szkole Alterthums. Obecnie specjalizuje się m.in. w kształceniu i terapii głosu, współpracuje z Sopockim Teatrem Sceny Off de BICZ.
Poghanky to:
Anna Szuchiewicz – (vel. Anya Shu), urodzona w 81 roku w Gdyni, historyk sztuki i graphic designer. Pierwsze zetknięcie z pieśnią ukraińska nie dało jej spać po nocach. Dopiero kilka lat później zmaterializowała swoją pasję współtworząc kobiecy zespół śpiewaczy Poghanky. Jej przygodę z muzyką zapoczątkował udział w filmie Elvina Flamingo “Jothabelsi”. Na swoim koncie ma również występy na festiwalach Grassomania i Metropolia jest Okey. Współpracowała z takimi muzykami jak Wojciech Mazolewski (Freeyo), Karol Schwarz (Prawatt, KSAS), Robert Suszko (Datadisk).
Beata Szalkowska – organizator imprez kulturalnych w Sopockim Teatrze Sceny Off de BICZ. Od lat związana z twórczą działalnością Jacka Ozimka, wykonawczyni pieśni archaicznych, współtwórczyni zespołu Poghanky.
Karolina Wardak – Urodzona w 1988 roku. Rozśpiewana od dziecka. Z Sopockim Teatrem Sceny Off de BICZ związana od 2004 roku, kiedy to przyłączyła się do śpiewaczej i dramatycznej grupy warsztatowej. Współuczestniczka imprez kulturalnych, jak choćby Festiwal Sztukowanie w Gryfinie, wyjazdowych warsztatów w Słupsku. Miłośniczka języka hiszpańskiego.
Zuzanna Ostrowska – 21 lat. Z zespołem związana od niedawna, gra na fortepianie. Na co dzień zajmuje się florystyką.
Więcej na stronie: www.poghanky.pl
Na sopockim koncercie Poghanky wystąpią w składzie: Anna Szuchiewicz, Beata Szalkowska, Karolina Wardak, Zuzanna Ostrowska pod przewodnictwem Jacka Ozimka