Paweł Skałuba

Jeden z najwybitniejszych tenorów młodego pokolenia. W 1996 roku ukończył z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, w klasie wybitnego artysty i pedagoga prof. Piotra Kusiewicza.
Jest laureatem krajowych i międzynarodowych konkursów wokalnych. W 1993 roku został jako jedyny Polak i najmłodszy uczestnik finalistą I Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Placido Domingo w Paryżu. W 2002 roku został zdobywcą pierwszej nagrody IV Międzynarodowego Turnieju Tenorów w Szczecinie. W 1997 roku z okazji obchodów 1000 lecia Miasta Gdańska, miał zaszczyt wystąpić w Watykanie w Bazylice Świętego Piotra, biorąc udział w koncercie pod dyrekcją prof. Jerzego Katlewicza w obecności Papieża Jana Pawła II. Gościł na wielu festiwalach muzycznych w Polsce jak i w całej Europie, koncertował także w Kanadzie (Missisaga Living Arts Centre) i USA (Chicago Symphony Center).
Za dotychczasowe osiągnięcia otrzymał nagrodę Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki (1993 r.). Został także stypendystą firmy YAMAHA (1995 r.).
Debiutował na scenie operowej partią Ernesta w operze G. Donizettiego „Don Pasquale” (kwiecień 1996 roku – Opera Bałtycka w Gdańsku).

Kolejne sukcesy sceniczne przyniosły mu partie w operach:
• W. A. Mozarta ( „Czarodziejski Flet” – Tamino),
• V. Bellini ( „Norma” – Pollion),
• G. Verdiego ( „Traviata” – Alfred, „Nabucco” – Ismael, „Rigoletto” – Książe),
• G. Pucciniego ( „Madama Butterfly” – Pinkerton, „Cyganeria” – Rudolf),
• P. Czajkowskiego ( „Eugeniusz Oniegin” – Leński),
• St. Moniuszki ( „Straszny Dwór” – Stefan, „Flis” –Franek).

Aktualnie jest pierwszym tenorem Państwowej Opery Bałtyckiej w Gdańsku, współpracuje z teatrami operowymi i filharmoniami w całej Polsce, wykonując pierwszo planowe partie w dziełach operowych, operetkowych i oratoryjnych kompozytorów różnych epok.
Od 2002 roku jest jednym z „Trzech Polskich Tenorów”.
W roku 2006 wziął udział w światowej prapremierze mega produkcji pt.”Ça Ira”, autorstwa Rogera Watersa (Pink Floyd).
W tym samym roku ukazała się solowa płyta artysty pt. Polish Songs entuzjastycznie przyjęta przez krytykę, oraz słuchaczy czego dowodem stała się nominacja do nagrody Fryderyka za rok 2006.

za: www.pawelskaluba.com